Do Futsal Ligi zgłosiło się w tym roku 11 zespołów, o jeden za mało, aby rozdzielić rozgrywki na dwa poziomy. Jednak by wszystkie zespoły mogły rywalizować w Ekstraklasie potrzebne były zmiany systemu rozgrywek do pierwotnie zaplanowanej formy.

Miało być tak – przy założeniu, że wystąpi 8 drużyn w Ekstraklasie, mieliśmy przygotowany system ligowy “każdy z każdym”, a drużyny miały rozegrać po 7 spotkań.

Po rozszerzeniu Ekstraklasy do 11 zespołów system rozgrywek uległ zmianie. Na początek 11 drużyn zostanie podzielonych na dwie grupy – grupę A (6-zespołową) i grupę B (5-zespołową) – w każdej z tych grup będą dwa zespoły, które brały udział w zeszłorocznych rozgrywkach: Blaise & Megamaszyny, Blackcocks, KS Piast Wykroty oraz 23 Śląski Pułk Artylerii. O przydzieleniu do odpowiednich grup zadecyduje losowanie. Pozostałe, nowe drużyny, zostaną dolosowane do grupy A lub B. Będzie to runda zasadnicza, która będzie miała na celu wyłonienie zespołów walczących o mistrzostwo i utrzymanie w Ekstraklasie. W grupach zagramy systemem “każdy z każdym”.

Po trzy najlepsze z grup wywalczą prawo gry w grupie “mistrzowskiej”, natomiast drużyny, które zajmą w swoich grupach miejsca 4-6, będą walczyły w grupie “spadkowej” o utrzymanie w Ekstraklasie. Będzie to druga faza rozgrywek – runda finałowa.

Do rundy finałowej wszystkie drużyny przystąpią z zerowym kontem punktowym, a w grupie “mistrzowskiej” i “spadkowej” ponownie zagramy systemem “każdy z każdym”. Najlepszy team z grupy “mistrzowskiej” oczywiście wygra rozgrywki Ekstraklasy, natomiast 3 najsłabsze zespoły z grupy “spadkowej” zostaną automatycznie przydzielone w przyszłym sezonie do Futsal I Ligi.

Podsumowując – w tej formie rozgrywek Ekstraklasy wszystkie drużyny zagrają więcej spotkań, niż pierwotnie planowano (od 8 do 10, a nie jak zaplanowano 7). Cały czas dążymy do tego, aby rozgrywki miały formę dwóch lig i dlatego przewidujemy spadek z Ekstraklasy.

Comments

comments

Posted in Informacje